Skip to main content

Award Winners

Faculty/Student Mentored Research Award

2012

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Zane Cupec
    Faculty: Michael Vercelli
    School of Music
  • 2nd Place
    Student: John Kiselica
    Faculty: Alan McEwen
    School of Theatre & Dance
  • 3rd Place
    Student: Kiy Tywoniw
    Faculty: Gerald Habarth
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Morgan Milders
    Faculty: Dylan Collins
    School of Art & Design
  • 2nd Place
    Student: Ben Lauer
    Faculty: Steven Neuenschwander
    School of Theatre & Dance

2013

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Ben Gazsi
    Faculty: Dylan Collins
    School of Art & Design
  • 2nd Place
    Student: Daniela Londoño-Bernal
    Faculty: Erika Osborne
    School of Art & Design
  • 3rd Place
    Student: Jennifer Marcus
    Faculty: Jason Lee
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Vlad Basarab
    Faculty: Gerald Harbarth
    School of Art & Design
  • 2nd Place
    Student: Sheila Barnhart
    Faculty: Christine Kefferstan
    School of Music

2014

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Daniel Gutierrez
    Faculty: Steven Neuenschwander
    School of Theatre & Dance
  • 2nd Place
    Student: Jordan Welsh
    Faculty: Joseph Lupo
    School of Art & Design
  • 3rd Place- tie
    Student: Thomas Seidler
    Faculty: Michael Vercelli
    School of Music
  • 3rd Place- tie
    Student: James Pfaff
    Faculty: Dylan Collins
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Lauren Schiefelbein
    Faculty: Eve Faulkes
    School of Art & Design
  • 2nd Place
    Student: Nathan Ditzler
    Faculty: Shoji Satake
    School of Art & Design

2016

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Daniel del Busto
    Faculty: Alan McEwen
    School of Theatre & Dance
  • 2nd Place
    Student: Leslie Norris
    Faculty: Joseph Lupo
    School of Art & Design
  • 3rd Place
    Student: Emily Harmon
    Faculty: Shoji Satake
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Ryan Frost
    Faculty: Michael Vercelli
    School of Music
  • 2nd Place
    Student: Sally Deskins
    Faculty: Rhonda Reymond & Kristina Olson
    School of Art & Design

2018

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Olivia Richardson
    Faculty: Joseph Lupo
    School of Art & Design
  • Honorable Mention
    Student: Justin Clem
    Faculty: Kofi Opoku & Joseph Galbreath
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Travis Nester
    Faculty: George Willis
    School of Music

2019

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: William Wrightson
    Faculty: Mary McClung
    School of Theatre & Dance
  • Honorable Mention
    Student: Olivia Richardson
    Faculty: Joseph Lupo
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Raymond Thompson
    Faculty: Michael Sherwin
    School of Art & Design
  • Honorable Mention
    Student: Stephanie Alaniz
    Faculty: Joseph Lupo
    School of Art & Design

2020

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Andre Magalhaes
    Faculty: Matthew Heap
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: Ineke Knudsen
    Faculty: Patrick Jones
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Laure Zwonik
    Faculty: Nina Assimakopoulos & Lynn Hileman
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: Erin McCarty
    Faculty: Shoji Satake
    School of Art & Design

2021

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Micah Buser
    Faculty: Jennifer Walker
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: Lilly Runion
    Faculty: Maureen Kadaar
    School of Theatre & Dance

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Amy Simpson
    Faculty: Peter Amstutz
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: Jordan Bennett
    Faculty: Jonas Thoms
    School of Music


2022

UNDERGRADUATE

  • 1st Place
    Student: Zoey Lim
    Faculty: Dr. Matthew Heap & Kyle Simpson
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: Elizabeth Rockwell
    Faculty: Dr. Michael Vercelli
    School of Art & Design

GRADUATE

  • 1st Place
    Student: Madelyn Brodie
    Faculty: Dr. Rhonda Reymond
    School of Art & Design
  • Honorable Mention
    Student: Sammy Holloman
    Faculty: Nina Assimakopoulos
    School of Music

Collaborative Award

  • 1st Place
    Student: The Montani Quartet
    Gabrielle Padilla, Sandra Morales Corrales, Gerardo Sanchez Pastrana, Yaniv GutmanFaculty: Erin Ellis & Mitchell Arnold
    School of Music
  • Honorable Mention
    Student: EJ Wogaman, Katie Martin, Ashley Knox
    Faculty: Cynthia Babin Anderson
    School of Music

2022

  • 1st Place
    Students: Kathryn Roe & Emily Lehr
    Faculty: Hannah Ivey-Bush
    School of Music
  • Honorable Mention
    Students: Riley Klug & Samuel Hensley
    Faculty: Dr. Megan Leight
    School of Art & Design

Outstanding Faculty Service Award

  • 2012 Michael Vercelli
  • 2013 Kristina Olson
  • 2014 Joseph Lupo
  • 2015 Steven Neuenschwander
  • 2016 Terese Giobbia
  • 2017 N/A
  • 2018 Gerald McGonigle2
  • 019 Alan McEwen
  • 2020 General MacArthur Hambrick; Travis Stimeling
  • 2021 Shalya Marsh

Outstanding Adjunct Faculty Excellence Award

  • 2012 Jennifer Rockage
  • 2013 Brian Pliknik
  • 2014 N/A
  • 2015 Maureen Kaddar
  • 2016 N/A
  • 2017 N/A
  • 2018 Matthew Saffron
  • 2019 N/A
  • 2020 Carson McTeer
  • 2021 Timothy DeWitt

Outstanding Faculty Research & Creative Activity Award

  • 2012 Janet Snyder
  • 2013 Joe Lupo
  • 2014 Mitchell Arnold
  • 2015 Travis D. Stimeling
  • 2016 General Hambrick & Michael Ibrahim
  • 2017 Amy Schissel
  • 2018 Robert Klingelhoefer
  • 2019 George Willis
  • 2020 Kristina Olson
  • 2021 Hakeem Bilal

Outstanding Faculty Teacher Award

  • 2006 Virginia Thompson; Laura Hitt; Kristina Olson
  • 2007 Mary Ferer; Bob Klingelhoefer; Kristina Olson
  • 2009 Jason Lee
  • 2010 Michael Ibrahim;  Cathy O’Dell; Michael Sherwin
  • 2012 Jason Lee
  • 2013 Rhonda Reymond
  • 2014 Mikylah McTeer
  • 2015 Joseph Lupo
  • 2016 N/A
  • 2017 Leland Blair
  • 2018 Evan MacCarthy
  • 2019 Matthew Heap
  • 2020 Jeffrey Moser
  • 2021 Maureen Kaddar

Faculty Excellence in Internationalizing the College Award

  • 2012 Michael Vercelli
  • 2013 N/A
  • 2014 N/A
  • 2015 Rhonda Reymond
  • 2016 Janet Robbins
  • 2017 Shoji Satake

Outstanding Advising Award*

  • 2015 Kristina Olson

*The Outstanding Advising Award is being brought back in 2022

Teaching with Technology Award**

  • 2012 Rhonda Reymond
  • 2013 Bob Klingelhoefer
  • 2014 N/A
  • 2015 Michael Ibrahim
  • 2016 N/A
  • 2017 Steven Neuenschwander
*The Teaching with Technology Award is no longer awarded